Yukarı
Çık

TAHIL BİR GIDA ÜRÜNÜ OLDUĞUNDAN
ÖZELLİKLE DEPOLAMA SÜRECİ BAŞLADIĞINDA
SICAKLIK DEĞERLERİNİ SÜREKLİ OLARAK TAKİP EDİLMELİDİR

SICAKLIK DEĞERLERİ KONTROL EDİLMEZ İSE
TAHIL O KADAR KIZIŞABİLİR Kİ
KENDİ KENDİNE TUTUŞABİLİR

YÜKSELEN SICAKLIKLARI
TAHIL SOĞUTMA MAKİNELERİ SAYESİNDE
DIŞ HAVA ŞARTLARINA BAĞIMLI KALMADAN DÜŞÜREBİLİRSİNİZ

ÜFLEYECEĞİ HAVANIN SOĞUKLUK VE NEM DERECELERİNİ
KONTROL EDEBİLECEĞİNİZ "TAHIL KLİMALARI" SAYESİNDE
BİNLERCE TON TAHILI KURTARABİLİR

TAHIL ISI KONTROL SİSTEMİ

FMS Global

tahılı tanıyoruz...

 

Silo ya da deponuz boş iken çatısına sıcaklık takip probları (sondaları) asılır. Bu probların üzerinde 1 mt ya da 2 mt aralıklarla sıcaklık sensörleri mevcuttur. Tahıl dolduğunda malın içinde kalan bu problar tüm sensörleri ile online bir şekilde sizlere olan biten sıcaklık değişikliklerini anında haber verir.

 

Gerekirse alarm kurulma özelliği olan bu ısı kontrol sistemleri arzu edilmeyen sıcaklık yükselmeleri olduğunda gerek bilgisayarınızdan gerekse cep telefonunuzdan size haber verecektir.

 

Genelde haftalık raporlar alarak depolarınızda ki sıcaklık değişimleri takip altında tutmalısınız;

  1. Silo / Depo içinde 8-10 °C homojenliği bozan sıcaklık değişiklikleri. Örneğin her taraf 17-18 °C iken belli bir bölgede tahılın sıcaklığı 28-30 °C ise,
  2. Gece ve gündüz sıcaklık ortalamasını hesaplayıp üzerine 10 °C eklerseniz silo içinde ki tahılınız çıkan bu değerden daha yüksek ise,
  3. Sensör bazında aldığınız raporlarda, aynı nokta her hafta 2 °C veya daha fazla yükseliyor ise, Silonuz / Deponuz daki tahılda probleminiz var demektir ve hızlıca çözüm yollarına gitmeniz gerek demektir.

 

Çözüm Yolları

 

Başınıza tahılda kızışma sorunu geldiğinde yapılacak birkaç sınırlı yöntem vardır;

  1. Silodan siloya aktarma
  2. Silodan üretime ya da başka bir yere aktarma
  3. Fanlar ile havalandırma
  4. Soğutma

 

Silodan Siloya Aktarma

Bir silodan diğer siloya aktarılırken gerek zincirli konveyörün kürekleri arasında gerekse de elevatör kovalarından geçerken havalanan tahıl bir nebze daha kurumakta ve zararlıların yaşam alanları bozulmaktadır.

Ancak bu faydalarının yanı sıra bu yöntemin bazı zararları da vardır, bunlardan bir tanesi aktarırken ki enerji maliyetidir. Bu yöntemde ki bir diğer problem ise tanenin aktarımdan dolayı kırılma ve zarara uğrayacağıdır ki bu toplam fireyi arttırır, üretim verimliliğini azaltır.

 

Silodan Üretime Aktarma

Üretiminiz varsa ve kapasitesi müsait ise kızışma görülen siloyu boşaltmak ve içindeki tahılı hızlıca üretime almak malı yakmamak için bir çözüm olacaktır.

Tabiki bu yöntemde de katlanmak zorunda kalacağınız bazı maliyetler olacaktır. (plansız üretim , gereksiz depolama maliyeti vb)

 

Fan ile Havalandırma

Genelde en sık kullanılan yöntemdir, tahılda kızışma olduğu fark edilince fanlar açılır ve kızışma dalgası siloyu terk edinceye kadar havalandırılır.

Kısa sürede pratik bir çözüm olmasına karşılık, dış hava şartlarına bağımlı kaldığınız için ve de tahılı hızla kuruttuğu ve kilo kaybına yol açtığı için yavaş yavaş terk edilen bir yöntem haline gelmiştir.

 

En Güvenli Alan 13 °C Derece

 

Neden tahıl sıcaklığını ölçmeliyiz?

Tahıl bir gıda ürünü olduğundan her daim zararlıların tehdidi altındadır. Özellikle de tahıl veya hava nemli ise küf, mantar, böceklenme, bitlenme veya çimlenme gibi ortamlar hızla oluşabilir. Bu durum tahılın hastalanması demek aynı zamanda ateşinin yükselmesi demektir. Eğer sıcaklığını izlemiyor ve bunun için önlem almıyorsanız değerler o kadar yükselebilir ki ürününüz tutuşabilir ve tüm deponuzda ki tahılı kaybedebilirsiniz.

7/24 Müşteri Destek Hattı

0553 310 33 32

7/24 Müşteri Bilgi Hattı

info@fmsglobal.com.tr